Uzemní studie zaměřené na tepelný ostrov ostravské aglomerace a rizikové vsakování srážkových vod

Část aktivity byla realizována v 1. fázi projektu a ve 3. fázi budou její výstupy vyhodnoceny a aktualizovány

Partneři zapojení do aktivity: Moravskoslezský kraj.

Na konci první fáze projektu vznikly v rámci této aktivity dvě klíčové územní studie:

Obě studie budou sloužit jako důležité podklady pro územní plánování obcí, protože právě obce hrají klíčovou roli v adaptaci regionu na změny klimatu.

Riziko přehřívání městských aglomerací je vážný problém, kterému je potřeba se věnovat. Hustě zastavěné oblasti se v létě přehřívají, což ohrožuje zdraví obyvatel, zvyšuje spotřebu energie na chlazení a jednoznačně snižuje kvalitu života. Studie pomáhá identifikovat nejvíce ohrožená místa a navrhuje opatření, jako je výsadba stromů, zelené střechy či propustné povrchy.

S tématem přehřívání měst také velmi úzce souvisí problematika vsakování dešťové vody. Nepropustné plochy brání přirozenému vsakování a i díky tomu se zvyšuje riziko bleskových povodní případně ztráty vody v krajině. Některé oblasti navíc trpí nestabilním podložím, třeba kvůli bývalé těžbě. Studie pomáhá určit rizikové lokality z pohledu vsakování dešťových vod a navrhuje efektivní řešení, například v podobě doporučeného vybudování retenčních ploch nebo úpravy povrchů.

Ve 3. fázi projektu bude vyhodnoceno, jak obce výsledky studií využívají při úpravách územních plánů a při rozhodovacích procesech v území. Na základě toho zhodnocení proběhne aktualizace studií tak, aby lépe reagovaly na nové klimatické výzvy a potřeby z regionu.